BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Deset nepoznatih činjenica o letu Jurija Gagarina u kosmos

Deset nepoznatih činjenica o letu Jurija Gagarina u kosmos
13.04.2020. god.


Kako je prvom kosmonautu palo na pamet da izgovori čuveno „Idemo“, od koga je trebalo da se brani pištoljem i da li se na orbiti sreo sa Bogom.

Nekoliko nedelja pre 12. aprila 1961. godine i legendarnog leta Jurija Gagarina, u svemir je poslata lutka u skafanderu po imenu Ivan Ivanovič sa psom Zvezdočkom. U brodu se nalazio i magnetofon koji je na zemlju slao snimljene kulinarske recepte i horske pesme. To je bilo urađeno da bi se zbunili Amerikanci koji su nadzirali let i dugo i bezuspešno pokušavali da dekodiraju tu „šifrovanu“ informaciju, piše 
Russia beyond.

 

Na Gagarinovoj kacigi napisano je SSSR bukvalno 20 minuta pre poletanja. U poslednjem trenutku shvatilo se da bi pri sletanju na zemlju kosmonaut mogao da bude tretiran kao strani špijun. Godinu dana pre toga na teritoriji SSSR-a oboren je izviđački avion Amerikanca Frensisa Gerija Harija Pauera koji je imao sličnu kacigu.

Prilikom poletanja broda Jurij Gagarin je trebalo da izgovori uobičajeno „Posado, polećem“. Kosmonaut je odlučio da naruši protokol, uzviknuvši sada već čuveno Idemo, koje zna ceo svet. Tako je najčešće pri poletanju aviona govorio njegov instruktor Mark Galaj kome zaista nije bilo jasno zašto bi se obraćao posadi kada se u njoj nalazi samo jedan čovek.

Brod Jurija Gagarina „Vostok 1“ funkcionisao je u automatskom režimu upravljanja pošto niko nije mogao da predvidi kako će se čovek ponašati u takvim ekstremnim uslovima. Jurij je dobio koverat sa šifrom za aktiviranje ručnog upravljanja u slučaju preke potrebe. Šifra se dobijala tako što se reši jednostavan aritmetički zadatak što je za čoveka u stanju panike moglo da bude prilično komplikovano.

Pred poletanje Jurij Gagarin je napisao oproštajno pismo supruzi Valentini koje je trebalo da joj bude uručeno u slučaju da pogine. Supruga prvog čoveka u kosmosu ipak je dobila pismo, ali posle sedam godina, kada je Gagarin nastradao u avionskoj nesreći 27. marta 1968. godine.

U to vreme nije se tačno znalo kako se svemirski brod ponaša prilikom sletanja dok prolazi kroz guste slojeve atmosvere. Videvši u oknu jezičke plamena Gagarin je pomislio da je reč o havariji broda i kolegama na zemlji poručio „Gorim, zbogom drugovi“. Iz razumljivih razloga ove reči otišle su u zaborav.

Jurij Gagarin je u kosmos odleteo kao stariji lajtnant, a na zemlju sleteo u zvanju majora. Prema jednoj verziji ministru odbrane Rodionu Malinoviču nalogom o unapređenju prvog čoveka u kosmosu u majora lično se obratio Nikita Hruščov, preskočivši pritom čin kapetana.

Prilikom poletanja broda „Vostok 1“ prvi put u istoriji u kosmosu se našlo streljačko oružje. Jurij Gagarin, naime, dobio je pištolj Makarov. Pretpostavljalo se da bi kosmonaut mogao da se prizemlji u nekoj zabiti gde bi došao u situaciju da se brani od divljih životinja. Upravo to se dogodilo posadi broda Voshod 2 kada je 1965. godine pucnjima morala da odagna vukove i medvede u tajgi pod snegom na Južnom Uralu.

Spuštanje kosmonauta na zemlju u kapsuli u to vreme nije bilo tehnički izvodljivo, pa se Gagarin katapultirao iz letelice i sleteo sa padobranom. U njegovom hermetički zatvorenom skafanderu nije se odmah aktivirao ventil za dovod vazduha, tako da on neko vreme nije mogao da diše. Prvi čovek u kosmosu koji je prevladao toliko težak put umalo što nije nastradao na njegovom kraju.

Kada je dva dana posle leta na prijemu u Kremlju Nikita Hruščove odveo Gagarina u stranu upitao ga je da li je video Boga, a ovaj šaljivo odgovorio „Video sam“. Sovjetski lider mu je na to rekao: „Molim te, nikome nemoj da pričaš o tome“. Posle nekog vremena kosmonautu je prišao patrijarh Aleksej Prvi i postavio mu isto pitanje. Gagarinu je bilo neprijatno da se šali sa poglavarom Ruske pravoslavne crkve, pa mu je rekao „Ne, oče, nažalost, nisam ga video“. „Molim te Jura, nemoj o tome nikome da pričaš“, rekao je patrijarh Aleksej.

Boris Jegorov, Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »